Yüzdeki koyu lekeler nasıl geçer? Koyu leke problemlerine çözüm!

Yüzdeki koyu lekeler nasıl geçer? Koyu leke problemlerine çözüm! Ergenlik dönemine girme ile başlayan sivilce problemleri ve sonrası geriye kalan koyu lekeler, cilt ürünlerin vücudun verdiği alerjik reaksiyon, güneş lekeleri, yara gibi durumlar sonrası yüzde kalan koyu lekeler her aynaya bakıldığında bireyleri rahatsız etmektedir ve bunun için çözümler bulmaktadır.

Sizin için önemli ve işe yarayabilecek ve lekelere son denilecek çözümleri yazımızda derledik. Keyifli okurlar.

Yüzdeki koyu lekeler neden oluşur?

Cilt rengimizi veren melanosit hücresinin fazla veya düzensizliği sonucu oluşur. leke yada hiperpigmentasyon denilir buna. Bu melanin hücresinin fazla yada düzensiz olmasını etkileyende sivilceler, güneş ışınına korunmasız kalma, bazı ilaçlar, hormonal bozukluklar, hamilelik ve bazı kimyasal maddeler neden olabilmektedir.

Bunların dışında genetiğimiz de ciltte oluşan lekeleri etkilemektedir, genetik yatkınlık olması.

Yüzdeki koyu lekeler nasıl geçer? Yüzdeki koyu lekelere doğal çözüm!

Yüzdeki koyu lekeler ne kadar önlemeye çalışsak da stres, bazı yediğimiz ve içtiğimiz ürünler ve bazen de hiç bir şey olmadan da yüzde koyu lekeler oluşabiliyor. Peki oluşan bu koyu lekeleri ne yapmalıyız.

Aleo vera, koyu lekeler için en iyi doğal çözümdür. İçeriğinde antioksidan olması ile cilt leke yok etme, renk eşitlemeyi sağlamakla beraber zengin minaral, vitamin ve amino asit bulunması ile cildin renk bozukluklarını düzenlemektedir. Düzenli olarak en az 15 gün kullanılmalıdır.

Salatalık, içerisinde içerdiği su miktarı ile cildin ihtiyacı olan nemi sağlar, antioksidan ile cilt rengini düzenler ve c vitamini ile de leke oluşumunu önleyen salatalık ile kendisini direk kullanılabileceği gibi salatalık özlü maskelerin kullanımı ile de yarar sağlanılabilir.

Calamine losyonu, ciltteki fazla yağı alarak sivilce çıkmasını önler. Sivilce kaynaklı oluşan yüzdeki koyu lekeler için sivilce oluşumunu önleyerek tekrar koyu leke oluşmasını önlenir.

Bal, doğal çözümlerden en etkili ve cildin yaşlanmasını önleyen, pürüzsüz ve parlak göstermesini sağlayan bir üründür. Bal içerisinde hidrojen peroksit sayesinde hiperpigmentasyona iyi gelerek koyu lekeleri geçmesini sağlar.

Zerdeçal, diğer popüler ve etkili yöntemlerden olan zerdeçal evde kendi başınıza da bal, limon ile beraber yapabileceğiniz tarif ile etkili ve uygun bir yöntemdir. Zerdeçal melanosit hücresini etkilemesi ile koyu lekelere çözüm bulmaktadır.

limon suyu, Yüzdeki fazla yağın giderilmesi ile sivilce oluşumunu önler, siyah nokta oluşumunu önler ve lekelerin renk açılmasını sağlar.

Yüzdeki koyu lekeler nasıl geçer
Yüzdeki koyu lekeler nasıl geçer

Yüzdeki koyu lekeler nasıl önlenir?

İlk başta yüzdeki koyu lekenin neden oluştuğu bilinmeli ve ona göre nedenini ilk başta ortadan kaldırılmalı ki yeni koyu lekeler oluşmasın ve oluşan lekenin daha kalıcı olmasını engellensin. Daha sonra da koyu lekelerin ortada kaldırmaya yönelik tedavi yapılmalıdır?

Cildinize alerjik reaksiyon gösteren cilt ürünleri kullanmamak, tarihi geçmiş, doğru koşullarda saklanmamış ürünleri de kullanılmamalıdır.

Cilt ürünleri seçimin de doğal içerikli, alkol, paraben, steroid gibi zararlı içerikler olmamasına özen gösterilmelidir.

Yüzünüzü her gün güneş kremi evde dahi olsa kullanılmalı, güneşlenmede 2 saatte 1 olacak şekilde, havuz- deniz sonrasın da hemen güneş kremini yenilemelisiniz. En az 30spf korumalı ve UVB – UVA korumalı olmalıdır.

Güneşin en tepede olduğu 11.00 ile 14.00 arasında dışarıda güneş ile direk temasınız olmaması ve 10.00 ile 16.00 arasında gerekmedikçe dışarıya çıkmamalısınız. Güneş en dik açıyla geldiği ve en etkilediği saatler olduğu için cildiniz de daha çok zarar görmesine neden olabilmektedir.

Makyaj ürünlerini kişiye özel kullanılmalıdır.

Makyaj yapıldığın da en kısa sürede temizlenmeli ve cildin iyice temizlendiğinden emin olunmalı en az 2 aşamada temizlenmelidir.

Cildinizi günlük bakım rutininden düzenli yapılmalıdır.

Çıkan sivilceler ile oynanmamalı ve sıkılmamalıdır.

Yeni alınan ürünü tüm yüzünüze değil el bileğinizin içinde veya el üstünüz de ufak bir kısım denemeli ve reaksiyon göstermiyorsa kullanılmalıdır.

Yediklerimiz ürünlerde trans yağı olmamasına, az tüketilmesine eğer kişi becerebilirse yağlı ürünlerde uzak durması gerekmelidir.

Günde en az 2 litre su içilmeli.

Yüzdeki koyu lekeler nasıl geçer
Yüzdeki koyu lekeler nasıl geçer

Cilt leke tedavi yöntemleri nelerdir?

Cilt tedavisi için doğal yöntemler fayda olmaması sonucu medikal, kozmetik yöntemlere başvurulabilinir.

Kimyasal peelingler, bu yöntem ile cilt üstündeki deri soyulması ile lekelerinde giderilmesine neden olur.

Lazer uygulaması, cildin üst tabakasını lazer işlemi ile soyulması ve alttaki düzgün cildin yüzeye çıkmasını sağlar.

Mezoterapi, bu yöntem cildin renk açması sağlanıyordur ve koyu lekelerin gideriliyordur. Cildin altına verilen leke giderici ve yenileyici maddeler verilerek gerçekleştiriliyordur.

Leke kremleri, bu kremleri düzenli ve cildinize uygun olanı doktor tavsiyesine bağlı kullanma.

A. E ve C vitaminleri leke gidermede etkilidir. Bunlara ağırlıklı beslenme ve bu vitaminler içeren kremler kullanımı sağlanmalıdır. D vitamini de leke giderilmesinde etkilidir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Cemre Solmaz kimdir? hakkında kaleme aldığımız yazımıza göz attınız mı?

Yorum yapın