Türk Kahvesinin faydaları nelerdir? 24 saatte ne kadar tüketilmeli?

Türk Kahvesinin faydaları nelerdir?

Türk Kahvesinin faydaları, Kahve bazen arkadaş buluşmalarında, bazen tek başımıza içerek keyif aldığımız içeceklerden birisidir. Kültürümüzde de yeri büyüktür. ‘Bir kahvenin kırk yıllık hatırı vardır’ lafı da boşuna değildir bizim için. Türk kahvesinin kültürümüzde ve damak zevkimizdeki yeri bir başkadır. Ancak bazı uzmanlar ölçülü miktarda tüketilen kahvenin yarar sağlayabileceğini ancak oransız tüketilen kahvenin insan sağlığına zararlı olduğuna dair bulgulara rastladıklarını dile getirdiler. Yapılan son araştırmalara bakıldığında doğru miktarda içilen kahvenin yabana atılmayacak kadar yararı bulunmaktadır.

Türk Kahvesi 24 saatte ne kadar tüketilmeli?

Türk kahvesinin kültürümüzde ve damak zevkimizdeki yeri bir başkadır. Ancak bazı uzmanlar ölçülü miktarda tüketilen kahvenin yarar sağlayabileceğini ancak oransız tüketilen kahvenin insan sağlığına zararlı olduğuna dair bulgulara rastladıklarını dile getirdiler. Peki Türk kahvesi bir gün içerisinde ne kadar tüketilmelidir? Kahvede bulunan antioksidanlar kalbe fayda sağladığı gibi aynı zamanda kanserlerin oluşmasını engellemede de önemli bir rol oynar. Bir gün içerisinde yalnızca 4 fincan Türk kahvesi tüketmek ölüm riskini %64’e kadar düşürebilir. Ancak unutulmamalıdır ki faydası olduğu kadar fazla tüketilmesinde zarar da büyük bir etkendir.

https://www.youtube.com/embed/ByMoxu3HPTQ

Kahve beyni korur

Bazı araştırmalar sonucunda kahvenin Alzheimer hastalığını önlediği ortaya çıkarılmıştır. Fakat kahvedeki hangi maddenin bunu önlemede etkili olduğu henüz bilinmemektedir. Hastalıkların oluşumunda rol alan beta amiloid birikiminin azaltılması için günde 4 -5 fincan kahvenin de yararlı olduğu bilinmektedir.

Ayrıca kahve konsantrasyon ve dikkati de arttırmakta rol oynamaktadır. Şekerli kahve tüketiminin verdiği glikoz ve kafein birlikte olduğu için de beynin bazı bölgelerini harekete geçirerek, daha aktif olmasını sağlamaktadır. Yalnız bu etkiler için kahveyi aç karna içmemeniz tavsiye edilmektedir.

Kabızlığı önlemektedir

Kahve, diüretik ve laktasif özelliği ile kabızlığı önlemektedir. Sık tuvalete gitmeyi sağlar ve bağırsakları çalıştırır.

Türk Kahvesinin faydaları nelerdir? 24 saatte ne kadar tüketilmeli?
Türk Kahvesinin faydaları nelerdir? 24 saatte ne kadar tüketilmeli?

Hafızayı güçlendirmektedir

Kahveden aldığımız uyarıcılar ile ruh halimiz değişir; bunun yanı sıra yaratıcılık ve kısa süreli hafıza da gelişmektedir. Kısa süreli hafızaya öğrendiğimiz yeni bilgiler alınır, bir saat orada tutulduktan sonra uzun süreli belleğe aktarılmaktadır. Bu sebeple kahvede hafızanız açısından yararlıdır.

Baş ağrısına iyi gelmektedir

Kahvenin içindeki kafein migren ve baş ağrısı ile tedavi edilebilmektedir. Ama tabii ki ağrı kesiciler daha etkilidir.

Kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Vücuttaki leptin hormonu seviyesi düşük olursa beden yağ depolamaya başlamaktadır. Bu da kilo almaya sebep olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırarak yaptığınız egzersizlerden daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Parkinson riskini azaltmaktadır

Her gün birkaç fincan kahve içerek Parkinson hastalığının gelişmesini %25’e kadar azaltabilmektesiniz. Yapılan çalışmalarda en uygun etkiyi elde etmek için günde 2 veya 3 fincan kahve idealdir.

Prostat kanseri riskini azaltmaktadır

Erkeklerin prostat riskini günde 6 fincan kahve ile yakalanma riskini %60’a kadar azaltmaktadır. %20 oranında riski düşürmektedir.

Tip 2 diyabetten korumaktadır

Tip 2 şeker hastalığını kahve içerek önleyebilmektesiniz. Yapılan araştırmalara göre tip 2 diyabeti %7 oranında azaltmaktadır.

Türk Kahvesinin faydaları nelerdir? 24 saatte ne kadar tüketilmeli?
Türk Kahvesinin faydaları nelerdir? 24 saatte ne kadar tüketilmeli?

Cilt kanserini önlemektedir

Dünyada en yaygın cilt kanseri türü olan bazal hücreli karsinomu önleyici bir etkiye sahiptir. Kadınların bu hastalığa yakalanma oranı %20 kadarken, erkeklerin yakalanma riski ise %9 oranındadır.

Kadınlarda depresyonu azaltmaktadır

Günde en az bir fincan kahve içen kadınların, hiç içmeyen kadınlara oranla depresyona girme eğilimi daha azdır. Araştırmalara göre 2-3 fincan kahve için kadınlar %15 ihtimalle, günde 4 ve üzerinde kahve içen kadınlar da ise %20 azalmaktadır.

Türk Kahvesinin faydaları nelerdir? 24 saatte ne kadar tüketilmeli?
Türk Kahvesinin faydaları nelerdir? 24 saatte ne kadar tüketilmeli?

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Cemre Solmaz kimdir? hakkında kaleme aldığımız yazımıza göz attınız mı?

Yorum yapın