Mürekkep lekesi nasıl çıkar? İşte mürekkep çıkaran 8 çözüm önerisi

Mürekkep lekesi nasıl çıkar? İşte mürekkep çıkaran 8 çözüm önerisi yazımızı okumaya ne dersiniz? Çocuklu annelerin en büyük derdi olan mürekkep lekeleri ile savaşmaya ne dersiniz? Sizler için evde 5 dakikanızı ayırarak mürekkep lekesi çıkarma yöntemlerini derledik. Evde kolay olarak bulabileceğiniz malzemelerden mürekkep lekesine son verin. Hadi hep beraber doğal yöntemlerle mürekkep lekesi çıkarma konumuza göz atalım.

Öncelikle soğuk bir su ile mürekkep lekesini kurumadan akıtmaya özen göstermelisiniz.
Öncelikle soğuk bir su ile mürekkep lekesini kurumadan akıtmaya özen göstermelisiniz.

Sabun ile mürekkep lekesi çıkartma

Sabun ile mürekkep lekesi çıkartmak, oldukça basit bir yöntemdir. Öncelikle soğuk bir su ile mürekkep lekesini kurumadan akıtmaya özen göstermelisiniz. Daha sonra sabun ile mürekkep lekesi bulaşan kısma güzel bir şekilde ovalayın. Yüzeye zarar vermeyecek şekilde, lif veyahut bulaşık telinden yardım alabilirsiniz. Güzel bir şekilde ovaladıktan sonra mürekkep lekesinin nasıl yok olduğuna çok şaşıracaksınız.

Deterjan ile mürekkep lekesi çıkartma

Sabun yönteminden sonra en iyi bilinen yöntemlerden birisi de deterjan ile mürekkep lekesi çıkartma yöntemidir. Öncelikle soğuk bir su ile mürekkep lekesini kurumadan akıtmaya özen göstermelisiniz. Daha sonra deterjan ile mürekkep lekesi bulaşan kısma güzel bir şekilde ovalayın. Yüzeye zarar vermeyecek şekilde, lif veyahut bulaşık telinden yardım alabilirsiniz. Güzel bir şekilde ovaladıktan sonra mürekkep lekesinin nasıl yok olduğuna çok şaşıracaksınız.

Aseton ile mürekkep lekesi çıkartma

Asetonun oje çıkartmaktan başka işlevleri de olduğunu biliyor muydunuz? Aseton ile mürekkep lekesi çıkartma yöntemini denemeden önce koyu renk bir alanda deneme yapabilirsiniz. Aseton mürekkebinizi çıkartmaya yetmiyorsa bu yöntemi denemek sizlere olumlu sonuç vermeyecektir. Yapmanız gereken bir pamuğa aseton damlatıp mürekkepli bölgeyi güzelce ovalamak.

Saç spreyi ile mürekkep lekesi çıkartma

Saç spreyini mürekkep lekesi kurumadan hemen önce yaparsanız inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken oldukça basit. Tercihen kurumamış mürekkep lekesinin üzerine saç spreyi sıkınız. Biraz bekledikten sonra nemli bir bez ile güzelce ovalayarak çıkarınız.

Silgi ile mürekkep lekesi çıkartma

Silgi ile mürekkep lekesi çıkartma yöntemi sadece duvar ve duvar kağıtları üzerinde gerçekleştirmeniz önerilen bir yöntemdir. Eğer ki yaramaz çocuğunuz duvarınızı mürekkep lekesi bulaştırdıysa, vakit kaybetmeden yumuşak hareketlerle duvardan silgi ile siliniz. Büyük bir çoğunluğu çıktıktan sonra nemli bir bez ile kalan lekeyi silebilirsiniz.

Süt ile mürekkep lekesi çıkartma

Kaynayan süt ile mürekkep lekesine elveda demeye ne dersiniz? Yapmanız gereken oldukça basit. Tercihen kurumamış mürekkep lekesinin üzerine kaynar süt dökünüz ve peçete ile bastırınız. Eğer ki sütünüzün rengi değişirse başka bir peçete koyunuz. İşlemi 6 saat boyunca yapınız ve çamaşır makinesine kıyafetinizi atmayı unutmayınız.

Limon ile mürekkep lekesi çıkartma

Limonun asidik yapısı sayesinde hızlı bir şekilde mürekkep lekelerine elveda deyin. Yapmanız gerekenler oldukça basit, tercihen kurumamış olan mürekkep lekesinin üzerine limon bastırın. Dairesel hareketler yaparak mürekkebin çıkmasına yardımcı olun. İşlemi 2 saat tekrarladıktan sonra çamaşır makinesine kıyafetinizi atmayı unutmayınız.

Metil alkol ile mürekkep lekesi çıkartma

Metil alkol, mürekkep lekesi çıkarmada oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Öncelikle mürekkep lekesi olmuş kıyafetinizin altına metil alkollü bir bezi yerleştirin. Daha sonra mürekkepli tişörtün üzerinden pamuk ile bastırın. Metil alkol mürekkebi içerisine bir sünger gibi emecektir. İşlemi 2 saat tekrarladıktan sonra çamaşır makinesine kıyafetinizi atmayı unutmayınız.

https://www.youtube.com/watch?v=b2f-4VyKbZw
Mürekkepli bölgeyi ovalamayın. Bunu yapmanız mürekkep lekesinin daha da yayılmasına imkân verecektir.

Öneri: Sirke ile saç bakımı nasıl yapılır?

Mürekkep lekesinde yapılmaması gerekenler

Mürekkepli bölgeyi ovalamayın. Bunu yapmanız mürekkep lekesinin daha da yayılmasına imkân verecektir.

Mürekkep lekesinde sıcak su kullanmayın. Sıcak su lekenin daha çok yayılmasına imkân verecektir. Bunun için lekeye yapılan ilk müdahale her zaman soğuk su ile olmalıdır.

Mürekkep lekesine ilk müdahale çamaşır makinesi olmamalı. Leke bulaşır bulaşmaz çamaşır makinesine atmanız, lekenin kıyafetinizde daha çok yer edinmesini sağlayacaktır.

Kumaş üzerine yeni dökülen mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Bir kap soğuk suya aseton dökerek kumaşı içerisinde bekletiniz. Daha sonra işlemi başka bir suda tekrarlayınız. Mürekkep lekesinin nasıl çıktığını göreceksiniz.

Kumaş üzerinde kuruyan mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Saf bitkisel alkol ve karbonat karışımına kumaşınızı bastırınız. Daha sonra makinede yıkamayı unutmayınız.

Yıkanan kumaştan mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Kumaşın üzerine tiner veya alkol dökerek yıkamaya devam ediniz. Böylece lekeden eser kalmayacaktır.

Plastik yüzeyden mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Nemli bir bez ile karbonatı leke üzerinde ovarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Bir çay kaşığı süt ve 1 çay kaşığı mısır nişastasını karıştınız. Daha sonra halıya dökerek güzelce ovalayınız.

Masadan mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Diş macununu masaya dökerek güzelce ovalayarak masadaki mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

Eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Aseton kullanarak elinize bulaşan mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

Koltuktan mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Bir miktar deterjanı koltuğa dökün ve elinizle yedirin. Daha sonra nemli bir bez ile ovalayın.

 

Yorum yapın