Kına İle Kumral Saç Elde Etme

Saç rengini değiştirmek isteyen pek çok kadın, boya işlemlerini saça zarar vermesinden çekinmektedir. Doğal yöntemler ile saç rengini değiştirmek mümkün. Kına, saç rengini değiştiren ve saçı besleyen bir malzemedir. Kına ile saç renginizi pek çok şekle sokabilirsiniz. Kahverengiden kızıla, renk skalası geniş bir malzemedir. Hiçbir boya malzemesi olmadan yalnızca kına ile saçlarınızı kumral yapabilirsiniz.  Bu rengi elde etmek için tek yapmanız gereken kınanın yoğunluğunu ayarlamaktır. Ölçülerine uygun yaptığınız zaman istediğiniz rengi kına ile elde edebilirsiniz.

Kına İle Kumral Renk Nasıl Yapılır?

Saç rengine göre kınanın kıvamı da ayarlanmaktadır. Açık renk saçı olan kişiler kına ölçüsünü az, koyu saç rengine sahip olan kişiler de çok koymalıdır. Bir karıştırma kabının içerisine 2 fincan kadar kına koyun. Bu kınanın üzerine 1 fincan kaynayan su ile 2 çorba kaşığı sirke ekleyin. Tüm malzemeleri kıvam alana kadar karıştırın.

Karışımı elde ettikten sonra, içerisinde sıcak su bulunan geniş bir kabın içerisine kâse ile birlikte koyun. Buradaki amaç kınanın soğumaması ve sıcak kalmasıdır. Kınayı saça uyguladığınız süre boyunca mutlaka sıcak kalması gereklidir.

Bu işlemde bir diğer dikkat edilmesi gerekilen husus ise kına karışımının içerisine fazladan su girmesini önlemektir. Kıvamın bozulmaması için içerisine su gelmemesine dikkat edin. Saça uygulama kısmında tüm saçınızı bölümlere ayırarak ve tarayarak kınayı sürün. Saçın tüm bölgelerine eşit bir şekilde dağılmasına özen gösterin. Kına uygulama işleminin ardından başınızı tülbent ile kapatın ve 3 ila 4 saat arasında bekletin. Bu süre sonunda saçınızı iyice yıkayarak kumral rengi elde edebilirsiniz.

Kına ile Saç Boyası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İstediğiniz saç rengine kavuşmak için kınayı doğru bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Kullanacağınız kına ölçüsünü saçınızın rengine ve yoğunluğuna göre kendiniz ayarlamalısınız. Genellikle malzemelerin bol tutulması tüm saça uygulama sırasında rahatlık sağlar. Bu nedenle malzemeleri eksik koymak yerine fazladan koyabilirsiniz. Saç renginin tam oturması bekletme süresi de önemlidir. Az ya da çok bekletilen kına saçta farklı renge neden olur. Tam istenilen renge ulaşmak için bekletme süresine dikkat edilmelidir.

Kına ile saç boyası metal bir kâse ya da kap içerisinde hazırlanması gerekir. Kullanacağınız karıştırma aleti de metal olmalıdır. Kınayı saça uygulama işleminden bir gün önce hazırlamanız, kınanın daha iyi oturmasını sağlayacaktır. Yaklaşık 10 ya da 12 saat bekletilen kına, saç için daha iyi sonuçlar vermektedir. Kına işlemini saça uygulamadan önce saçın, saç kremi ile nemlenmesi daha parlak gözükmesini sağlayacaktır. Tüm saçınızı taradıktan sonra diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar saç kremi sürebilirsiniz.

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

Saç derisi için oldukça faydalı olan kına aynı zamanda saçı besleyerek daha güçlü uzamasını da sağlamaktadır. Özellikle sürekli saç dökülmesi yaşayan kişiler için kına saç derisini beslemektedir. Saç kökünü güçlendirerek daha sağlam olmasına yardımcı olur. Saç derisi hastalıklarından olan egzama hastalığı için doğal tedavi yöntemidir. Sürekli kaşıntı ve saç derisinde dökülme yaşayan kişiler için bu rahatsızlığı gidermektedir. İçerisinde pek çok vitamin bulunan kına, saç için en iyi maskedir.

Saça uygulanan ağır işlemler sonrasında saçta kırılmalar ve kopmalar görülebilir. Saçların kırık görüntüsünden kurtulmak ve kırıkların giderilmesi için saça kına maskeleri uygulanmaktadır. Saç boyası yerine kına ile rengini değiştirmek isteyen kişiler, bu işlem sonrasında saçın daha güçlü ve parlak olduğunu fark edecektir. Saç kökünü uçtan uca besleyen vitaminler bulunduran kına aynı zamanda saçın hızlı uzamasına da yardımcı olur.

“Kına İle Kumral Saç Elde Etme” üzerine bir yorum

Yorum yapın