Kadınsal hastalıklar nelerdir? Hangi kadın hastalıkları risklidir?

Kadınsal hastalıklar her kadının başına gelebilen bir durumdur. Tedaviyi ertelemek ya da doktora gözükmemek durumun ciddiyetini arttırdığı gibi aynı zamanda hastalığın iyileşme süresini de uzatabilir. Utanma ya da çekinme durumunu yaşadıkları için doktora muayene olmayan bir çok kadın vardır. Unutulmamalıdır ki geç tanı ve tedavi yaşam kalitenizi düşürdüğü gibi hayatınızı da riske sokar. Bir çok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilen bu hastalıkların belirtilerini ve önlem yöntemlerini siz değerli okurlarımız için yazımızda derledik.

Kadınsal hastalıklarının genel belirtileri nelerdir?

Kadın hastalıklarının genel belirtileri nelerdir? Kadınlarda oldukça sık görülmeye başlanılan vajinal rahatsızlıklar son dönemlerin en çok aratılan ve merak edilen konuları arasında yerini aldı. Özellikle görülen belirtiler rahatsızlığınızı anlamanız konusunda size oldukça yardımcı olur. Bizler de siz değerli okurlar için kadınsal hastalıkları ortaya çıkan belirtileri listeledik.

 • Vajinada akıntı ve kötü koku
 • Vajina bölgesinde kaşınma
 • Vajina bölgesinde ağrı
 • Vajina bölgesinde şişlik
 • Vajina bölgesinde yanma
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı
 • İlişki sırasında ağrı
 • Anlam verilmeyen kanamalar
 • Aşırı kanama düzensizliği
 • Kramplar
 • Karın ağrısı
 • Genetik bir kanser
Kadınsal Hastalıklar nelerdir? Hangi kadın hastalıkları risklidir?
Kadınsal Hastalıklar nelerdir? Hangi kadın hastalıkları risklidir?

En Tehlikeli kadın hastalıkları

En tehlikeli kadın hastalıkları nelerdir? Kadın hastalıkları neye bağlı olarak ortaya çıkar? Çevresel faktörlerin ortaya çıkardığı sebepler, tüketilen gıdalar, sigara, radyasyon, genetik faktörler, kullandığımız kimyasal içerikli ürünler gibi birçok sebepten tehlikeli hastalıklara yakalanabilmekteyiz. Özellikle kadınlar için tehlikeli hastalıkları bu yazı da sizin için topladık.

Yumurtalık kanseri

Yumurtalık kanseri, diğer adı ile over kanseri %1,4 sıklığında görülen bir kanser çeşididir. Özellikle genetik olarak taşınıyorsa 70 yaşına kadar %16 ile %39 oranında görünebilmektedir. Yumurtalık kanseri geç tanı konulabilen ve de oldukça hızlı ilerleyen bir kanser türüdür. Özellikle genetik olarak taşıdığınızı düşünüyor iseniz genetik danışma almak ve gerekli durumlarda genetik analiz yaptırmanız önemlidir. Ek olarak söylemek gerekirse doğum kontrol ilaçları yumurtalık kanserine karşı koruyucu bir özellik göstermektedir.

Meme kanseri

Kadınlarda sık karşılaşılan bir kanser türüdür. Kanserin sebep olduğu ölüm durumu sebebi ile ilk sıradadır. Göğüs hamilelik, doğum ve menopoz gibi dönemlerde çok değişime uğramaktadır. Genetik ya da çevresel etkiler ile de kötü ya da iyi huylu olarak meme hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Genetik faktörler dışında genellikle 40 yaşından sonra görülmektedir. Düz bir zemine uzanarak memenizi parmak uçlarınız ile kontrol ederek şişkinlikleri düzenli kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra erken tespit önemli olduğu için şüpheleriniz varsa doktora gitmeniz önemlidir.

Yumurtalık Kisti

Genç ya da yaşlı fark etmeden kadınlarda görülen bir hastalıktır. Basit yumurtalık kistleri genellikle iyi huyludur ve kansere dönmez. Bazı kistler ise yumurtalık kanserine çevirebilir. Adet görmeyen, düzensizlik yaşayan ya da menopoza girmiş kişilerde görülebilmektedir. karında şişlik, sindirim problemleri, karın ağrısı, idrar yolu şikayetleri belirtileridir. Kistlerin patlaması sorunlara yol açabilir. Kist mesaneye ve rektuma baskı yaparak rahatsızlıklara sebep olabilir. İştahsızlık, bulantı ve kilo kaybı da etkilerinden bazılarıdır. Bazı kist ve tümör çeşitleri bulunmaktadır. Bahsedilen şikayetlerde kontrol ettirmenizde fayda vardır.

https://www.youtube.com/embed/C0Jr4mXDM2w

Meme Başı Akıntıları

Genellikle 25-45 yaş arasında görülen bir hastalıktır. İyi huylu bir hastalık olarak bilinmesine karşın akıntının iki memeden gelmesi, aralıkları, kanlı kansız olması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda altta yatan kötü hastalıklar olabilir. Böyle bir durumda geciktirmeden doktora görünmekte fayda vardır.

Bel Soğukluğu

Erkeklerden kadınlara bulaşması kolayken, kadınlardan erkeğe buluşması daha azdır. Cinsel yolla bulaşan bu hastalığın tedavisi antibiyotik ile genelde kolay bir şekilde atlatılabilmektedir. Ancak kadınlarda hiç belirti göstermeyebilmektedir. Belirti gösterirse yeşil veya sarı sümüğümsü akıntılar, kaşınma ve idrar yaparken yanma şeklinde kendisini gösterir. Tehlikeli olan bir etkisi ise doğum yapacak anneden bebeğe geçmesi ve geçerken yenidoğan bebeğin gözlerinde konjuktiviteye yol açmasıdır.

https://www.youtube.com/embed/5SQpUtIpVus

Genetik Tüberküloz

Günümüzde çok yaygın olmasa da görülme olasılığı yüksektir. Antibiyotik ve aşılar ile önlenebilen, hem de tedavi edilen bir hastalık olmasına rağmen ölüm sebeplerinde beşinci sırada yer almaktadır. Uzun bir süre belirti vermeyen bir hastalıktır. Belirtileri pek olmasa da pelvik ağrılar ve anormal kanamalar ile kendini göstermektedir. Tedavi edilebilmektedir ancak

infertilite vakalarında tedaviye iyi yanıt alınamayabilmektedir. Tedavisi zor ve pek iç açıcı değildir; rahmin alınması gerekebilmektedir.

Kadınsal Hastalıklar nelerdir? Hangi kadın hastalıkları risklidir?
Kadınsal Hastalıklar nelerdir? Hangi kadın hastalıkları risklidir?

Endometrium Kanseri

Hastalığın nedeni tam bilinmemekle birlikte progesteron ile karşılanmayan östrojen temel risk faktörüdür. Yumurtalık problemleri, erken adet görmek, menopoza genç girmek, kilo fazlalığı, yüksek tansiyon diğer risk faktörleridir. Garip bir durum olsa da sigara içmek endometrium kanseri riskini azaltmaktadır. Erken evrelerde belirti göstermemektedir. Kesin tanı için biopsi ve patolojik inceleme gerekmektedir. Genel olarak rahim ve yumurtalıkların alınması ile tedavi edilmektedir. İlave olarak fazla ilerledi ise karın zarı ve bağırsaklarda tutulduğu kısımlar ile etkilenmiş organlar çıkarılmaktadır.

Kadınsal Hastalıklar nelerdir? Hangi kadın hastalıkları risklidir?
Kadınsal Hastalıklar nelerdir? Hangi kadın hastalıkları risklidir?

Kadın hastalıklarına hangi bölüm bakar?

Yumurta kistleri, rahim kanseri, doğum, sezeryan, gebelik takibi ve cinsel fonksiyon bozuklukları gibi bir çok detaylı rahatsızlığa Kadın hastalıkları ve Doğum bölümü bakmaktadır.

Yorum yapın