İş Görüşmesine Ne Giyilir

İş görüşmesinde işverenin karalarını etkileyen unsurlar arasında oturuş, konuşma tarzı, yetkinliğin yanı sıra giyim önemli bir faktördür.Kıyafetimiz, ayakkabımız ve tamamlayan aksesuarlarımız iş görüşmesinde dikkat edilen hususlardır.İş görüşmesine ne giyilir? Sorunun cevabı görüşmesi yapılacak iş tanımına uygun bir kıyafet seçmek olacaktır. İş görüşmesine gitmeden önce giyilmek istenilen kıyafete karar verilmiş olunmalıdır. Uygunluğundan emin olunmayan, rahat edemediğimiz bir kıyafet kesinlikle giyilmemelidir. Aksi takdirde iş görüşmesinde konsantre olamama durumu yaşanabilecektir.  

BU YAZIDA BULACAĞINIZ MUHTEMEL BAŞLIKLAR

İş görüşmesinde spor ayakkabı giyilir mı, Yazın iş görüşmesine giderken ne Giyilir, İş görüşmesine giderken ne giyilir bayan tesettür, İş görüşmesine giderken hangi renk giyilir, Mühendis iş Görüşmesi kıyafet, Belediye iş görüşmesi, İş görüşmesinde çizme giyilir mi, İş görüşmesine giderken Saçlar Nasıl Olmalı

İş Görüşmesinde Giyilecek Kıyafetlerde Renkler 

İş görüşmesine ne giyilir? Pantolon, etek, gömlek karar verilir ancak hangi renk olacağı da önemlidir. Siyah, lacivert, gri , beyaz renkler iş görüşmeleri için ciddiyetinizi yansıtması anlamında  en uygun renklerdir. Bununla beraber aşırı parlak renkler, kahverengi tonları ya da tek renk giyilmemelidir. Bu renkler rahatsız edici olabilir.Renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkisi göz önüne alınırsa uygun renk tonları ile görüşmelere gitmek daha avantajlı olacaktır. Bu renkler siyah, beyaz, mavi, gri tonlarıdır. 

Ofiste giyilecek takım elbise kadın
Ofiste giyilecek takım elbise kadın

İş görüşmesi İçin Hangi Kıyafetler Tercih Edilmelidir? 

İş görüşmesi için erkeklerde gömlek pantolon, bayanlarda ise yine pantolon , orta boylarda etek, ceket, gömlek uygun olacaktır. Gömlek seçerken payetli, işlemeli, baskılı, yırtık tarz gömlekler giyilmemelidir.İş görüşmesine ne giyilir? Düşünüldüğünde yine klasik, fazla dekolte olmayan  bluzlar ve beraber giyilecek pantolonlar ve eteklerle kombinlenir. Eğer kış ayları ise botlarla yaz ayları ise babetlerle kıyafet tamamlanabilir. 

İş görüşmesi için kadın pantolon kombinleri
İş görüşmesi için kadın pantolon kombinleri

Düz renk hafif salaş pantolonlarda tercih edilebilir. Ceket ya da hırka ile tamamlayabileceğimiz elbiselerde iyi bir seçim olabilecektir. Ayakkabı olarak kış ise topuklu bot veya çizmeler, yaz ise topuklu ayakkabı ve babetler iyi bir seçim olacaktır. Aksesuar olarak düz bir elbise üzerine takılan bir kolye, küçük küpeler yeterli olacaktır. Gömlekle beraber kullanılan fular da ciddii şık bir görünüm verecektir. 

İş görüşmesi için kadın siyah takım
İş görüşmesi için kadın siyah takım

İş görüşmesinde İlk İzlenim Neden Önemlidir? 

İş görüşmesine gidildiği zaman işe alacak kişilerin bizi yetkinliklerimiz ve karakter özelliklerimizle ölçer. Ancak aşırıya kaçan herhangi bir giysi ya da aksesuar bizim bu özelliklerimizin arka planda kalmasına neden olabilir.Bu sebeple iş görüşmesinde patronun ilk izlenimi çok önemlidir.İş görüşmesine ne giyilir? Kadınlar etek ceket, etek,pantolon, fazla topuklu olmayan ayakkabılarla görüşmeye gidebilir. Erkeklerde giydikleri gömleğe uygun kravat , pantolon ceket takımı , temiz ayakkabılar ile görüşmeye gitmelidir. 

İş görüşmesi erkek mavi takım kombin
İş görüşmesi erkek mavi takım kombin

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

İş görüşmesinde her ne kadar iyi bir öz geçmişe sahip olunsa da zamanında randevuya gitme ve uygun kıyafet seçimi en az öz geçmiş kadar etkili olacaktır. İş görüşmesine ne giyilir? İşe alım kriterleriarasında kıyafet yoktur ancak ilk kez karşılaşılan bir ortamda giyim tarzımız bize ait ilk bilgiyi karşı tarafa sunmuş olacaktır. Kurumsal bir şirket ise etek ceket, pantolon ceket kombinleri önemlidir, özel bir şirket ise şık bir gömlek ve pantolon uygun olabilecektir. Etekler ise şık bir bluzla kış mevsimi ise güzel bir kazak ve çizmelerle tamamlanarak giyilebilir.

Ofis için tesettür kıyafet kombinleri
Ofis için tesettür kıyafet kombinleri

İş görüşmesine giyilmemesi gerekenler diye bir liste yapar isek; kot pantolon, dekolte etek ya da bluzlar, şortler, askılı bluzlar, piercing tarzı takılar ile görüşmeye gidilmemelidir. Erkekler mutlaka traş olmuş olmalı, kadınlar ise topuz, atkuyruğu gibi toplanmış ya da fönlü saçlarla görüşmeye gitmelidir. Düz tek parça elbiseler, fiyonk detaylı şık bluzlar iş görüşmesinde şıklık katacaktır. Topuklu ayakkabı giyilebilir ancak fazla abartılı yükseklikte topuk olmamalıdır.

İş görüşmesi giderken ne giymeli
İş görüşmesi giderken ne giymeli

RESİM GALERİSİ

Yorum yapın