Güneş Yanığı ve Acısı Nasıl Geçer?

Yaz mevsiminde sıklıkla karşılaşılan bir cilt sorunudur. Güneş yanığında, uzun müddet güneş ışığına maruz kalınır ise ciltte kızarma, daha fazlasında ise deride içi su dolu kabarcıklar oluşurGüneş yanığı güneşe çıktıktan 2 ya da 4 saat sonra kızarma, ağrı şeklinde ortaya çıkar, bir gün sonrada en üst seviyeye ulaşır. 

Güneş ışınları haricinde solaryum ve fototerapi gibi işlemler de güneş yanığına sebep olabilmektedir. Kızarık, ağrı yapan bir cilt, sıcak ve gerilmiş bir cilt, kaşıntı hissi, deride meydana gelen pullanmalar güneş yanığının belirtileridir. Güneş yanığı ve acısı nasıl geçer? Güneş yanığı acı verir . Bu yüzden soğuk su ile duş, yanan bölgelere ıslak bir havlu uygulama, deriye güneş yanığına yönelik kremler uygulanabilir. Su toplar ise patlayan kabarcıklar sonucu ölü deri temiz bir makasla kesilmeli ve üzerine antibiyotikli krem uygulanmalıdır. 

Bu yazıda bulacağınız muhtemel başlıklar:

Yüzdeki güneş yanığı nasıl geçer, Güneş yanığı nasıl geçer, Arabada güneş yanığı nasıl geçer, Güneş yanığı izi nasıl geçer, Güneş yanığı nasıl BEYAZLATILIR, Yüzdeki güneş kızarıklığı nasıl geçer, Güneş yanığı su toplaması

Güneş Yanığına Yoğurt İyi Gelir mi? 

Halk arasında güneş yanığına yoğurt sürülebilir denilir. Ancak güneş yanığında cildin mutlaka hava alması gerekmektedir. Cildin hava almasına engel olan yoğurt sürme gibi uygulamalar, hava temasını engelleyeceğinden cildin iyice tahriş olmasına sebep olacaktır. Güneş yanığına maruz kalmış cilt aynı zamanda enfeksiyona da açık olduğundan bu tip uygulamalar ekstra bir enfeksiyon oluşmasına sebebiyet verebilir. Güneş yanığına yoğurt iyi gelir mi? Güneş yanığında yoğurt kullanmak ciltte enfeksiyon riskini artırır ve cildin hava temasını önler. Güneş yanığının geçmesinde cildin hava ile teması önemli olduğundan, yoğurt sürmek sağlıklı değildir. 

Güneş Yanığı Acısına Ne İyi Gelir? 

Güneş yanığı acısı için soğuk duş, soğuk havlu ile cildi nemlendirme iyi gelecektir. Ayrıca biraz iyileşene kadar güneşe koruyucu giysilerle çıkmak önemlidir. Güneş yanığında ağrı kesiciler, cildi serinleten güneş yanığı için jeller, antibiyotikli kremler hem tedavi edici hem de güneş yanığı acısını iyileştirici etkisi ile kullanılır. Güneş yanığı acısına ne iyi gelir? Güneş yanığı için önce soğuğa yakın bir duş almak ve hafifçe kurulanmak gerekir. Sabun, duş jeli kullanmamak gereklidir, yanığı şiddetlendirebilir. Bir havluyu ıslatıp yanan bölgelerde 20 dakika kadar bekletilir. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ağrıyı azaltabilir. Bir müddet güneş yanığı geçene kadar bol pamuklu tişörtler giyerek cildi güneşten korumak gereklidir. 

Güneş Yanığına Zeytinyağı İyi Gelir mi? 

Zeytinyağı güneş ışınlarından korumaz ancak güneş yanığında deri zeytinyağı sürülerek rahatlatılabilir. Aynı zamanda güneşe maruz kalmadan kaynaklı, cildin kaybettiği nemi tekrar kazandırır. Güneş yanığına zeytinyağı iyi gelir mi? Zeytinyağı cilt yanığına sürüldükten sonra temiz bir bez kapatılarak 10-15 dakika bekletilir ise ciltteki rahatlama fark edilir. Cildi  besleme ve yumuşatma etkisinden dolayı güneş yanıklarına faydalıdır. Güneş yanıklarında tahriş olan cildi tedavi yöntemi olarak doktor kontrolünde ilaç, merhem kullanmak ve soğuk duş ve ıslak havlularla yapılan komprestir. Zeytinyağı nemlendirici etkisi ile rahatlama sağlar.  

Cilde yoğurt türü şeyler sürmek hava ile teması azaltacağından iyileşme sürecini uzatır. Yanan cilt enfeksiyona açık olduğundan dolayı hava ile teması kesilmemelidir. Bol miktarda su tüketimi var olan nem kaybını dengeleyecektir. Su toplaması halinde su toplayan bölgelere dokunulmamalı ve iyileşmesi beklenmelidir. Su toplayan kabarcıklar patlar ise antibiyotikli kremler kullanılmalıdır. Bandajla kapatılabilir.  

Güneş yanıkları cildin gerginliği ve yanma hissinden dolayı fiziksel hareketleri de kısıtlar. Bu nedenle güneşe çıkılan saatlere dikkat etmeli,saat 10:00-12:00 arası ya da 16:00 dan sonra güneşe çıkılmalı, açık tenli isek uzun süre güneşte kalınmamalıdır. Güneş ışınlarının güneş yanığı dışında cildi yaşlandıran etkilerinin olduğu ve ileriki seviyelerde ise cilt kanserine sebep olabildiği unutulmamalıdır.

Yorum yapın