Çocuk Yetiştirmek

Çocuk Yetiştirmek Bir bebeğin dünyaya gelmesi dokuz aylık bir süreçtir. Ancak onu büyütmek, doğruları yanlışları öğretmek, ahlaklı bir insan olmasını sağlamak oldukça zordur. Bu durum aynı karanlıkta yolunu bulmaya benzer. Bu zorluğun farkında olan toplumlar sadece sorumluluğu anne babanın üstüne yıkmamışlardır. Büyüme ve yetiştirilme sürecinde anneanne, babaanne ve dedeler taşın altına ellerini koymuşlardır. Peki, günümüzde Çocuk Yetiştirmek neden zorlaşmıştır?

Günümüzde Çocuk Yetiştirmek Neden Zorlaşmıştır

Yaklaşık 35-40 sene önce insanlar diğer aile fertleriyle aynı mahallede çok yakın mesafede otururlardı. Aile içinde yaşanan problemler el birliğiyle çözülmeye çalışılırdı. Durum böyle olunca da çocuk büyütmenin tüm sorumluluğu anne babaya ait olmazdı. Şimdilerde ise kalabalık geniş aile ile iç içe yaşamanın yerin Çocuk anne baba ve çocuktan oluşan çekirdek aile kavramı aldı. İşte, küçük köy ve kasabalardan büyük şehirlerde zorlu hayat mücadelesi vermeye başlamak anne baba olmanın sorumluluğunu da arttırmıştır.

Avrupa ülkelerini incelemeden önce toplumumuzda ki değişimlerin neler olduğunun farkına varmalıyız. Sorunun neden kaynaklandığını anlamak bu için yeterli olacaktır. Osmanlı imparatorluğunun kuruluş döneminden itibaren 1990 ‘lı yıllara gelinceye kadar! Geçen süreçte aile içinde anne babaya ve diğer aile büyüklerinin kararlarına saygı duyulurdu. O dönemlerde küçük yerleşim birimlerinde çocuklara verilen eğitim ve terbiye kuralları muhteşemdi. Ne yazık ki günümüzde şehirlerde bu metot geçerliliğini yitirdi. Çocuk yetiştirirken yaşanılan sorunlar modernleşmeyle birlikte gün yüzüne çıkmıştır.

Çocuğum Söz Dinlemiyor Ne Yapabilirim?

Çoğunluğun küçük kasabalarda yaşadığı yıllarda anne baba olmanın sorumluluğu çok ağır değildi. Aile içinde kurallar belliydi ve tüm aile fertleri bu kurallara uygun yaşamak durumundaydı. En basitinden akşam ezanı okunmadan herkes evde olmak durumundaydı. Şimdilerde ise kimin hangi saatte eve girip çıktığı belli değil. Anne baba bu duruma tepki gösterdiği zaman ise özgürlükten bahsedilir oldu. Özgür olmakla sorumluluk sahibi olmanın arasındaki ince çizgiyi karıştırmamak gerekir.

Modern insan olma arzusuyla birlikte tüm dünyanın küçücük bir telefonun içine sığmasıyla birlikte hayatın dengesi alt üst oldu. Tüm örf ve adetlerimizin dengesi bozuldu. Devir çok değişti ve çocukları koruyarak büyütmek çok zorlaştı. Eskiden anne babalar çocuklarının gün içinde neler yaptığından haberdar olurdu. Şimdi ise evin içinde dahi olsalar cep telefonu ve internet sayesinde çocuklarının hayatlarından bi haber yaşıyorlar. Toplumun kalıplaşmış değerlerinden uzaklaşmak aile içinde kopukluğa sebebiyet veriyor.

Nasıl Bir Anne Baba Olunmalıdır

Nasıl Bir Anne Baba Olunmalıdır

Bu çağda aile içinde baba anne ve çocuk arasında bir çatışma olduğu çok açık ortadadır. Çocuk yetiştirirken neler yapılmalıdır? nasıl bir anne baba olunmalıdır? gibi akıllarda birçok soru vardır. İnsanlık var olduğundan beri çocuk yetiştiriyor. Unutmayın ki süper anne baba olmak gibi bir kavram henüz bulunmadı.

Bebekliğinden itibaren ergenlik çağına gelinceye kadar en ufak şeyleri sorun haline getirmemek gerekir. Çocukla alakalı her şeyi büyük bir sorun haline getirmek anneyi babayı yıprattığı kadar çocuğu da yıpratır. Dünyadaki bütün çocuklara uygulanabilen yetiştirme klavuzu yoktur. Her çocuk farklıdır. Çocuğun beklentilerini tespit edip uygun olan reçeteyi hazırlamak gerekir.

Hiç şüphe yok ki herkes çocuğunun sağlıklı, mutlu, huzurlu, her alanda diğer çocuklardan daha başarılı olmasını ister. Bunu elde etmek içinde bize sunulan her öneriyi uygulamaya çalışırız. Sürekli olarak bazı uzmanlar televizyon kanallarında çocuklara nasıl davranmak gerekir? ? konusunda demeçler veriyor. Elbette ki uzmanların yapmış olduğu açıklamalar çok değerlidir. Bu önerileri uygulamaya geçirmeden önce çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz kırmızı çizginiz olmalıdır.

Yorum yapın