Bakım kremleri ile gençleşmek mümkün mü? İşe yarıyor mu?

Bakım kremleri ile gençleşmek mümkün mü? İşe yarıyor mu? Özellikle kadınlar yaşlanmayı geciktirmek, gençleşmek ve hatta hep geç kalmayı ister. Bu biraz bizim elimizde olsa da tamamen engelleyemeyiz. Yaşlanmayı geciktirmek içinde bakım kremleri gibi kozmetik ürünler kullanırız.

Tabii ki kullanırken de bir takım tereddütler yaşarız. Acaba işe yarar mı? Bu soru mutlaka hepimizin aklına gelir. Ancak siz ne kadar işe yaramasını bekliyorsunuz, oda önemli. Yaşlanmayı tamamen durdurmasını, sizi tamamen genç bir kadına dönüştürmesini beklemek biraz bakım kreminden mucize beklemek gibi olur.

Cildimize zararlı her şeyi yaptıktan sonra umudumuzu sadece bakım kremlerine bağlamakta yanlış olacaktır. Düzenli, dengeli ve sağlıklı bir yaşam sürmek her şeyin başında gelir. Böyle bir yaşamı bakım kremleri ile desteklediğinizde çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Bakım kremleri ile gençleşmek mümkün mü? İşe yarıyor mu?
Bakım kremleri ile gençleşmek mümkün mü? İşe yarıyor mu?

Bakım Kremleri Faydalı Mıdır?

30’lu yaşlardan sonra biyolojik fonksiyonlar yavaş yavaş azalmaya başlar. Örnek verecek olursak; bakım kremi kullanmak için sebeplerden birisi, ciltteki yağ üretiminin %30 oranında azalmaya başlamasıdır. Bu durumda cildinizin nemlenmesini sağlayacak bir bakım kremi gerekli olacaktır.

Yaşlanma önleyici, anti – aging kremler mucizevi bir etkiye sahip değildir. Ancak cildinize en uygun olan ürünü kullanırken, düzenli kullanarak iyi sonuçlar alabilirsiniz. Kaliteli bakım kremleri düzenli kullanımlar sonucunda bir miktar fayda sağlayabilmektedir. Kırışıkları tamamen yok etmese de oluşumunu yavaşlatmaktadır.

Başka bir noktada ise aynı bakım kremi farklı kişiler üzerinde eş değer sonuçlar göstermeyebilir. Her kişinin kendine ait bir cilt yapısı bulunmaktadır ve bakım kremleri daha çok etki edebilir ya da daha az etki gösterebilir. Kısacası her cilt aynı bakım kremine farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir.

Bakım Kremlerini Nasıl Kullanmalıyız?

Bakım kremlerini kullanırken %100 bir sonuç beklemek pek gerçekçi değildir. Yaşlanmayı geciktirir ancak sizi daha genç bir görüntüye kavuşturmaz. Fakat bunlardan sonra bakım kremi kullanmamalısınız gibi bir sonuca varmamalısınız. Zira cildinize ne kadar erken bakmaya başlarsanız yaşlanma süreci o kadar yavaş ilerleyecektir.

Bakım kremlerini kullanmalısınız, hatta 20’li yaşlarda cildinize en iyi şekilde bakarak başlamalısınız. Düzenli olarak cildinize kaliteli bakım kremlerini kullanarak ve sağlıklı bir hayat sürerek yaşlanma etkilerini geciktirebilirsiniz. Aksi halde cildinizle ilgilenmemek, gerekli bakım kremlerini kullanmamak, mesela kuru bir cilde sahipseniz onu nemlendirmemek cildinizin daha çok bozulmasına yol açacaktır.

Bakım kremleri ile gençleşmek mümkün mü? İşe yarıyor mu?
Bakım kremleri ile gençleşmek mümkün mü? İşe yarıyor mu?Bakım kremleri ile gençleşmek mümkün mü? İşe yarıyor mu?

Gençleştirici Kremlerin Özellikleri

Yaşlandırma sürecini hızlandıran birçok etki vardır. Çevresel faktörler, beslenme, bakım yapmamak gibi sebeplerle cildimiz daha erken yaşlanabilmektedir. Yaşlanma iki faktörden oluşur; birincisi bahsettiğimiz çevresel faktörler, ikincisi ise yaşa bağlı yaşlanmadır. Cildimize dikkat ederken, gençleştirici kremlerden de destek alarak bu etkileri engellemeye çalışmaktayız. Peki, bu gençleştirici kremlerin özellikleri nelerdir?

 • Cildimizi nemlendirmek için kullandığımız gündüz kremlerindeki UVB ve UVA ışınlarına karşı korşu koruma etkisi olan 8 ile 10 arasındaki koruma faktörü bulunmaktadır.
 • Bu tür kremlerin içindeki E ve C vitaminleri, koenzim ve retinol anti oksidanların anti – aging etkisi de bulunmaktadır.
 • Anti – agigng kremler içerisindeki bakır, çinko ve magnezyum özellikleri ile nemi ciltte tutmaktadır.
 • C vitamini özelliği bulunan bu kremler, bağ dokusunu gerginleştiren ve elastikiyeti sağlayan yapıya sahiptir.
 • Bu tür kremlerin içeriğindeki phyto-östrojenin de kollajen üretimini arttırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Bazı kremlerde yosun ve magnezyum bulunmaktadır, bu da mimik kırışıklıklarındaki kas gerginliğini arttırır.
 • Mısır ekstresi olan kremler ise cilt liflerini yeniden yapılandırmaktadır.
 • Gençleştirici kremlerin bazılarında bitkilerin büyümesine yardımcı olan kinetin maddesi bulunmaktadır. Bu madde ile çalışmayan hücreler uyarılmaktadır.
 • Zeytin yaprağı ya da saf zeytinyağı ekstreleri içeren kremler güçlü antioksidan özellik göstererek, ince kırışıkları azaltıyor ve cilde parlak bir görüntü veriyor.
 • Sitokin karışımları ve nano lipif bileşenleri ise cildin oksijen tutma kapasitesini arttırmaktadır ve savunma mekanizmasını güçlendirmektedir.
 • İçeriğinde A vitamini bulunan kremler yıpranmış cildin altından taze bir deri gelmesini sağlamaktadır.
 • Alfa hidrosik asitler yani meyve asitleri anti – aging ürünlerde cilt rengini açmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda cildin nem kazanmasını sağlamaktadır.
 • Alfa lipoik asitlerin bulunduğu gençleştirici kremler ise serbest radikallerin deriye zarar vermesini engellemektedir.

Cildi Yaşlandıran Beslenme Hataları

Beslenme, birçok faktör açısından çok önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı bir cilt içinde doğru beslenmenin önemi çok önemlidir. Doğru beslenme kullandığımız bakım ürünlerinden daha önemli bir yere sahiptir.

Cildimizin geç yaşlanmasını doğru beslenerek, güneşten faydalanarak, stresi azaltarak, egzersizler yaparak çok daha güçlü bir şekilde sağlayabiliriz. Bunun için cildimizi yaşlandıran beslenme hatalarını bilerek uzak durmakta fayda var.

 • Dengesiz beslenmek: Sadece karbonhidratlı ya da sadece et ürünleri ile tek yönlü beslenmek, ağır rejimler cildimizin vitaminsiz kalmasına yol açmaktadır. Cilt alması gereken besinleri, vitaminleri almadığı zaman daha erken yaşlanır. Doğru şekilde beslenmeme sonucunda ciltte solgunluk, lekeler ve kuruluk meydana gelebilmektedir. Sağlıklı bir cilt A, C ve E vitaminlerine ihtiyaç duymaktadır. Elinizden geldiğince sebze, meyve, baklagil, balık, salata ve zeytinyağlı yemekler tüketmeniz yararlı olacaktır.
 • Basit karbonhidratları fazla tüketmek: Üç beyaz dediğimiz şeker, un ve tuz, makarna, patates gibi karbonhidrat ağırlıklı besinler cildi erken yaşlandırır. Dozajında tüketmekte fayda var.
Bakım kremleri ile gençleşmek mümkün mü? İşe yarıyor mu?
Bakım kremleri ile gençleşmek mümkün mü? İşe yarıyor mu?
 • Şeker ve şekerli besinler tüketmek: Şeker ve şekere kolay dönüşen besinler tamamen cilt düşmanıdır. Kandaki şeker miktarının yükselmesi yaşlanma hızını arttırır. Uzun yıllar karbonhidrat ve şekeri ağırlıklı tüketen vücut derinin elastikliğini ve gerginliğini sağlayan maddeleri olumsuz etkilemektedir.
 • Proteini yeteri kadar almamak: Fazla miktarda kaliteli protein tüketmemeniz halinde hücreler bozulur ve vücut onarma işleminde yetersiz kalır. Yüksek kaliteli protein alabileceğiniz besinler tüketmenizde fayda var; balık, hindi, tavuk gibi.
 • Yeteri kadar su ve yağ tüketmemek: Yeterince su tüketilmediği takdirde ciltte kuruluklar meydana gelmektedir. Yine aynı şekilde yağ asitlerinin eksik alımı da cildin kuruyarak erken yaşlanmasına sebebiyet vermektedir. Ancak hayvansal yağların değil, bitkisel yağların tercih edilmesi faydalıdır.
 • Kavrulmuş ve kızartılmış besin tüketmek: birçok faktörden birisi olan kızartma ve kavrulmuş besinler, serbest radikallerin vücuda zarar vermesine sebebiyet verir. Serbest radikaller sebebi ile vücut kendini korumakta güçlük çeker, sağlıklı hücrelere saldırarak yapısını bozar ve hücre ölümlerine sebep olur. Bunlar sonucunda ciltte problemler ve erken yaşlanma başlamaktadır.
İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Cemre Solmaz kimdir? hakkında kaleme aldığımız yazımıza göz attınız mı?

Yorum yapın